Mezoterapia
Informacje podstawowe:
Ideą zabiegu mezoterapii (inna jej nazwa to intradermoterapia) jest to dostarczenie skórze substancji odżywczych bez ingerencji chirurgicznej, co z znacznym stopniu przyspiesza efekt. Istnieją dwie metody – mezoterapia igłowa oraz bezigłowa. Wybrane przez lekarza prowadzącego preparaty (w przypadku pierwszej metody) są wstrzykiwane podskórnie, a ich zadaniem jest zintensyfikowanie procesu mikrokrążenia w naczyniach krwionośnych, które znajdują się w dolnych warstwach skóry. Mikrokrążenie uzależnione jest od kwestii stanu skóry – czy jest ona pomarszczona, czy też gładka, czy występują objawy cellulitu. Sam proces mezoterapii przyspiesza spalanie tłuszczu znajdującego się pod warstwą skóry (wykorzystywanie procesu lipolizy, czyli rozkładu trójglicerydu odpowiedzialnego za powstawanie kwasów tłuszczowych oraz glicerolu). Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje metodę elektroporacji, dzięki której pod wpływem prądu elektrycznego po pewnym czasie zwiększa się przepuszczalność błony komórkowej, co ułatwia docieranie preparatów leczniczych w warstwy skóry. Mezoterapia ma zatem funkcję nie tylko leczniczą, ale również regenerującą skórę oraz odżywiającą ją.
Mechanizm działania:
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem polegającym na wstrzykiwaniu preparatów pod oczy, na twarz, szyję jak i na poszczególne obszarów ciała. Dzięki tej technice można wprowadzić substancje aktywne, omijając barierę naskórkową, przez którą nie przenika większość kosmetyków. Już sam proces nakłuwania wpływa korzystnie na przebudowę skóry, a odpowiednie kombinacje substancji aktywnych pozwalają uzyskać rewelacyjne efekty w krótkim czasie. Mezoterapia igłowa przynosi znakomite rezultaty u pacjentów z delikatną, wiotką, odwodnioną a także dojrzałą skórą, która traci jędrność. To znakomita metoda na znaczącą poprawe kondycji skóry bez interwencji chirurgicznej.
Wskazania do zabiegu:
- odmładzanie skóry:
- twarz
- okolica oczu
- dekolt
- szyja
- dłonie
- nadmierne wypadanie włosów (telogenowe, androgenowe)
- cellulit
- rozstępy
Efekty po zabiegu:
W przypadku niekorzystnych zmian skórnych na twarzy mezoterapia igłowa również jest stosowana. Analogiczne jak w przypadku innych części ciała następuje aplikacja substancji leczniczych w głębsze warstwy skóry. Najczęściej stosowanymi substancjami są kwas hialuronowy, krzemionka organiczna, witaminy, co powoduje poprawienie mikrokrążenia podskórnego oraz przyspieszenie metabolizmu znajdującego się w warstwach skórnych tłuszczu. Efektem tego jest odżywienie, ujędrnienie, wygładzenie oraz podnoszenie skóry, co znacząco ją odmładza. Jednak aby osiągnąć zadowalające rezultaty, należy zabieg powtórzyć przynajmniej kilka razy w odstępstwie czasowym uzależnionym od stanu skóry pacjenta oraz jego oczekiwań.
Mezoterapię igłową w okolicach twarzy można zastosować na podbródek, policzki (wygładzenie ich i podniesienie) oraz okolice oczu (pozbycie się zmarszczek oraz charakterystycznych worków), a także (najczęściej) na dekolt i szyję. Niezależnie od miejsca aplikowania preparatów leczniczych skóra odzyskuje dawną elastyczność, staje się bardziej jędrna i gładsza.
Mezoterapia wykonywana w okolicach oczu wykorzystuje mieszanki mineralno-witaminowe. Efekty zabiegu to znacznie odmłodzona skóra, która nabiera naturalnego wyglądu. Ze względu na wrażliwość skóry w okolicach oczu zaleca się, aby mezoterapię igłową zastosować jedynie w momencie, kiedy zmiany skórne w tych rejonach były na tyle zaawansowane, że ich retusz oraz maskowanie w postaci kremów oraz kosmetyków nie dawał już odpowiednich efektów.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża, karmienie piersią
- infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)
- miejscowe procesy zapalne
- alergia na składniki preparatu
- stosowanie antykoagulantów, zaburzenia krzepnięcia krwi
- choroby autoimmunologiczne
- choroba nowotworowa
- choroby metaboliczne (cukrzyca)