Przejdź do treści

Profilaktyka

PaulDental - profilaktyka

Profilaktyka jest nadrzędnym elementem w stomatologii. Prawidłowej higieny jamy ustnej powinniśmy uczyć sie juz od najmłodszych lat. Ważne jest, aby nasze dzieci nauczyły się jak właściwie dbać o zęby tak aby stało się to dobrym nawykiem.

Rozmowa i przeprowadzenie instruktażu higienizacyjnego z Pacjentem jest czynnością niezbędną do wykonywania kolejnych zabiegów. Dzięki wizycie lekarz może dowiedzieć się czy nasze dziecko zmaga sie z próchnica, czy zgryz jest prawidłowy, ocenić poprawność mycia zębów, a także  udzielić nam wiele rad i wskazówek dotyczących odpowiedniej diety.

Fluoryzacja zębów lakierem fluorowym jest najczęstszym zabiegiem wykonywanym w gabinecie. Dzięki niemu wzmacnia sie szkliwo zębów, maleje nadwrażliwość, zęby stają są mniej podatne na próchnicę. Zabieg ten zaleca sie stosować 2-4 razy w roku, jednak powinien być poprzedzony profesjonalnym oczyszczeniem zębów, usunięciem kamienia nazębnego, potocznie zwanego skalingiem.

Skaling jest to zabieg polegający na usunięciu kamienia nazębnego, który osadza sie głównie w okolicach szyjek zębowych. Skutkiem gromadzenia się tego twardego osadu mogą być choroby dziąseł, np. „paradontoza” czy próchnica. Zabiegiem uzupełniającym po usunięciu kamienia nazębnego jest piaskowanie.

Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny polegający na usuwaniu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień za pomocą specjalnego proszka wydmuchiwanego pod ciśnieniem na powierzchnię zęba. Przebarwienia i osad powstają na skutek picia dużej ilości kawy, czarnej herbaty i palenia papierosów. Etapem kończącym piaskowanie zębów jest polerowanie powierzchni zęba profesjonalnymi pastami o różnych stopniach ścieralności.

Częstym zabiegiem przeprowadzonym u dzieci jest lakowanie zębów. Jest to zabieg profilaktyczny wykonywany w zębach stałych i mlecznych, polegający na pokryciu lakierem uszczelniającym bruzd, szczelin i zagłębień. Lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet o 90%. W zębach mlecznych zaleca się pokrycie bruzd lakami kolorowymi (lakowanie kolorowe). Zęby prawidłowo zalakowane stają się prawie całkowicie odporne na najczęściej występującą formę próchnicy. Zabieg ten w całości jest bezbolesny.

Wszystkie wymienione powyżej procedury muszą być kontrolowane przez lekarza. Dzięki temu mamy pewność, że zęby nasze i dzieci są dobrze zabezpieczone. Dzięki systematycznej profilaktyce jamy ustnej można zachować nasz uśmiech aż do później starości.

Umów wizytę

Witamy w świecie zdrowego uśmiechu gabinetu stomatologicznego PaulDental!. Zadbaj o piękny i zdrowy uśmiech. Kompleksowe centrum stomatologii gwarantuje bezbolesne leczenie w przystępnej cenie.

Zobacz również

PaulDental - chirurgia stomatologiczna

Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej, zębów i tkanek otaczających. W PaulDental wykonujemy pełen zakres zabiegów z zakresu […]

dowiedz się więcej

Implanty

Implantologia to nowoczesna dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem braków w uzębieniu. Współcześnie mimo dynamicznego rozwoju stomatologii, duża ilość pacjentów traci zęby […]

dowiedz się więcej