Przejdź do treści

Wybielanie

Image by senivpetro on Freepik

Wybielanie zębów martwych

Najczęstszą przyczyną przebarwień martwych zębów jest nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe. W celu odzyskania dawnego koloru zęba należy przeprowadzić ponowne prawidłowe leczenie kanałowe. Materiał wybielający zakładany jest do wnętrza przebarwionego zęba. Procedurę powtarza się 3- krotnie w krótkich odstępach czasu. Po 2 tygodniowym procesie wybielania można przystąpić do wykonania wypełnienia lub odbudowy protetycznej.

Wybielanie nakładkowe-nocne

Wybielanie nakładkowe przeprowadza Pacjent w warunkach domowych przy pomocy indywidualnych nakładek wybielających. Nakładki wykonuje technik dentystyczny na podstawie wycisku pobranego od Pacjenta. Pacjent otrzymuje specjalny żel wybielający oraz zostaje poinformowany o sposobie jego użytkowania. Wybielanie takie trwa zwykle ok. 2 tygodni. Często występuje przejściowa wrażliwość zębów zwłaszcza na zimno przez kilka dni.

Wybielanie w gabinecie przy użyciu lampy BEYOND

Wybielanie takie przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Cały zabieg trwa maksymalnie ok. 1 godziny. Pacjent powinien mieć profesjonalnie oczyszczony kamień i osad nazębny  co najmniej 2 tygodnie przed wybielaniem. Musi mieć również wyleczone lub zabezpieczone ubytki próchnicowe. Przed zabiegiem pacjent ma bardzo dokładnie izolowane dziąsła (specjalnym materiałem światłoutwardzalnym) przed dostępem żelu w trakcie wybielania. Po zabiegu pacjent może odczuwać krótkotrwałą nadwrażliwość (zwykle do kilku godzin).

Co należy robić a czego unikać aby utrzymać efekt białych zębów po wybielaniu?

Istotną kwestią jest stosowanie tzw. białej diety, przez kilka dni po zabiegu, czyli nie spożywaniu barwiącego jedzenia i picia (unikać czerwonego wina, buraczków, kawy, herbaty, soku marchwiowego i innych barwiących produktów spożywczych).

Nie należy również w tym czasie palić papierosów. Zalecamy również naszym Pacjentom aby przynajmniej przez kolejny tydzień starali się powstrzymać od mocno barwiących  pokarmów i napojów. Efekt wybielania pomoże utrzymać odpowiednio dobrana  przez naszego dentystę pasta wybielająca.

Czy można wybielić korony?

Niestety wybielić da się tylko zęby naturalne. Żadna z metod nie pozwala na wybielanie odbudowy protetycznej (korony, mosty licówki, onlay,  inlay) na zębie ani wypełnień.

Skuteczność past wybielających – dlaczego profesjonalne wybielanie jest lepsze?
Skuteczność różnego rodzaju past wybielających  jest niewielka. Wiele z nich zawiera elementy ścierne uszkadzające szkliwo prowadzące paradoksalnie do zwiększonego odbarwiania się zębów. Efekt wybielania  waha się od 1 do 2 tonów wg skali VITA (profesjonalne wybielanie pozwala uzyskać efekt bielszych zębów od 5 do 14 tonów  wg skali VITA). Bezpiecznie używane poza gabinetem mogą być preparaty o nie większym niż 20% stężeniu substancji wybielającej. Sprzedawane często na aukcjach internetowych preparaty o stężeniu pomiędzy 25% a 35% powinny być używane jedynie w gabinecie stomatologicznym, gdyż bez użycia specjalistycznego sprzętu (koferdam, ślinociąg, ssak, itp.) mogą doprowadzić do poważnych poparzeń błony śluzowej jamy ustnej

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Profesjonalne wybielanie zębów prowadzone pod kontrolą stomatologa jest całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł. Jedyną dolegliwością mogącą wystąpić po zabiegu wybielania jest przejściowa nadwrażliwość zębów, zwykle ustępująca po upływie 1-2 dni po zabiegu.

Jak długo może utrzymywać się efekt wybielania?
Utrzymanie efektu białych zębów zależy od indywidualnych nawyków dietetycznych pacjentów – spożywanie dużych ilości mocnej kawy, herbaty, czerwonego wina jak również palenie tytoniu mogą przyczynić się do zmniejszenia efektu wybielania. Efekt wybielania utrzymuje się przeciętnie około 2 lat, ale zazwyczaj po tym okresie kolor zębów jest jaśniejszy niż wyjściowy.

Jakie są przeciwwskazania po wybielania  zębów

  • Uzupełnienia protetyczne lub duża ilość wypełnień w przednich zębach – wybielaniu ulegną tylko naturalne zęby a nie korony, licówki czy wypełnienia kompozytowe
  • Znaczne uszkodzenie szkliwa
  • Stan zapalny dziąseł
  • Alergia lub nadwrażliwość na preparaty zawarte w substancji wybielającej
  • Kobiety ciężarne i karmiące piersią
  • Wybielania nie powinno się przeprowadzać u osób które przyjmują preparaty żelaza w kroplach lub  aktywny węgiel.
  • Dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia

Umów wizytę

Witamy w świecie zdrowego uśmiechu gabinetu stomatologicznego PaulDental!. Zadbaj o piękny i zdrowy uśmiech. Kompleksowe centrum stomatologii gwarantuje bezbolesne leczenie w przystępnej cenie.

Zobacz również

PaulDental - chirurgia stomatologiczna

Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej, zębów i tkanek otaczających. W PaulDental wykonujemy pełen zakres zabiegów z zakresu […]

dowiedz się więcej

Implanty

Implantologia to nowoczesna dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem braków w uzębieniu. Współcześnie mimo dynamicznego rozwoju stomatologii, duża ilość pacjentów traci zęby […]

dowiedz się więcej