Kwas hialuronowy
Informacje podstawowe:
Kwas hialuronowy to związek, który wiąże wodę w naskórku. Może on być bezpiecznie stosowany bez konieczności wykonywania testów skóry. W skórze ludzkiej kwas ten jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej. W młodej skórze kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem, co gwarantuje jej sprężystość i brak zmarszczek. Z wiekiem ilość kwasu maleje. W późniejszym czasie skóra człowieka się starzeje, traci zdolność wiązania wody i powstają zmarszczki. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody.
Mechanizm działania:
Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Preparat działa poprzez uzupełnienie zasobów naturalnego kwasu hialuronowego w organizmie, hamuje rozpad kolagenu wywołany przez kolagenazy, przyczyniając się do poprawy wyglądu skóry, dodatkowo także stymuluje produkcję nowego kolagenu. Wypełnianie zmarszczek dokonuje się poprzez iniekcje w odpowiednią głębokość skóry, a różne cząsteczki żelu (jest ich kilka rodzajów) dopasowane są do struktury tkanki danej warstwy skóry. Zapewnia to poprawę objętości i jędrności skóry poprzez odpowiednie podnoszenie zwiotczałych tkanek. Takie działanie likwiduje widoczne objawy starzenia.
Wskazania do zabiegu:
- Wypełnianie zmarszczek:
- bruzda nosowo-wargowa
- tzw. bruzda marionetki (poniżej kącików ust)
- wokół ust (tzw. zmarszczki palacza)
- na czole lub między brwiami (tzw. lwie zmarszczki)
- okolica szyi
- podniesienie kącików ust
- Modelowanie, korekcja kształtu ust
- Wolumetryczna korekcja twarzy:
- policzki
- żuchwa
- podbródek
- skronie
- płatki uszu
- zapadnięte dolne powieki i tzw. dolina łez
- Wolumetryczna korekcja dłoni
- Korekcja kształtu nosa
Efekty po zabiegu:
Organizm ludzki posiada własny system enzymatycznego rozkładu kwasu hialuronowego. Po 9-12 miesiącach preparaty kwasu hialuronowego stopniowo podlegają degradacji na dwutlenek węgla i wodę i ulegają całkowitemu wchłonięciu. Należy wówczas zabieg powtórzyć, co z jednej strony uznać można za wadę, z drugiej zaś za zaletę, ponieważ dzięki temu są to zabiegi całkowicie bezpieczne. Dają gwarancję, że po jakimś czasie efekt minie i nie spowoduje trwałej zmiany w wyglądzie twarzy. Proces ten jest więc w stu procentach odwracalny w czasie. Istotną zaletą podawania kwasu hialuronowego jest stymulacja procesu syntezy kolagenu w skórze właściwej. Tak więc po całkowitym rozpuszczeniu się kwasu, efekt wypełnienia będzie utrzymywał się jeszcze jakiś czas na skutek zwiększenia ilości własnej tkanki budulcowej skóry.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- ciąża, karmienie piersią,
- choroby o podłożu autoimmunologicznym,
- skłonność do powstawania blizn przerostowych,
- stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik),
- nadważliwość na kwas hialuronowy