Przejdź do treści

Dlaczego warto zdecydować się na implanty zębowe?

Wywiad z Doktorem Pawłem Pirogiem

1. Czym zajmuje się implantologia?

Implantologia to nowoczesna dziedzina stomatologii zajmująca się uzupełnianiem braków w uzębieniu. Współcześnie mimo dynamicznego rozwoju stomatologii, duża ilość pacjentów traci zęby z powodu próchnicy, chorób przyzębia lub urazów. Implanty są najlepszym i najbardziej zbliżonym do naturalnych zębów rozwiązaniem. Nowoczesne metody diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa pozwalają na bardzo dokładne zaplanowanie zabiegu i minimalizują możliwość popełnienia błędów przez implantologa.

2. Co to jest implant, a co korona zęba?

Implant to śruba wykonana z tytanu, którą lekarz wprowadza do kości szczęki lub żuchwy w miejsce utraconego korzenia. Dzięki unikalnym właściwościom tytanu implant zrasta się na trwałe z kością. Po okresie integracji implantu z tkanką kostna pacjenta (3-6 miesięcy) za pomocą specjalnych elementów (łączników) przykręcamy koronę zęba do implantu. Mocując do niego elementy protetyczne możemy wykonać odbudowę pojedynczego zęba jak również zamocować większą protezę. Implant jest wygodniejszy niż proteza, ponieważ nie trzeba go wyciągać do czyszczenia. Nie uszkadza się też sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostu protetycznego, gdzie szlifuje się sąsiednie, często zdrowe zęby.
Przy braku wszystkich zębów w zależności od ilości wszczepionych implantów możliwe jest uzupełnienie protetyczne niewyjmowane (most protetyczny) lub wykorzystanie ich do prawidłowego utrzymywania protezy (tak by nie wypadała z jamy ustnej).

3. Co to jest implantoprotetyka? Czemu służy?

Implantoprotetyka jest dziedziną stomatologii, zajmującą się odtwarzaniem utraconych zębów na wszczepionych implantach. Na podstawie analizy zdjęć RTG, oraz modeli gipsowych pacjentów jesteśmy w stanie tak zaplanować rozmieszczenie, kształt i wielkość przyszłych zębów pacjenta, aby zapewnić mu piękny uśmiech i prawidłowe żucie pokarmów.

Implantoprotetyk wspólnie z implantologiem planuje rozmieszczenie implantów w taki sposób aby można było wykonać funkcjonalną protezę. Często na etapie wszczepiania implantów szczególnie u pacjentów bezzębnych korzystamy z pomocy indywidualnie wykonanych szablonów uzyskanych z drukarki 3D, pozwalających bardzo precyzyjnie wykonać cześć chirurgiczną zabiegu.

Bardzo ważnym elementem w uzyskaniu ostatecznego sukcesu w leczeniu implantoprotetycznym jest ścisła współpraca lekarza protetyka z technikiem dentystycznym. Korzystamy jedynie ze sprawdzonych przez lata, doświadczonych pracowni dentystycznych.

4. Jak jeszcze można modelować uśmiech i twarz?

Uśmiech i kształtujące go zdrowe i piękne zęby jest podstawowym czynnikiem decydującym o naszej urodzie. W naszym gabinecie staramy się o całościowe podejście do zdrowia i wyglądu pacjentów.

Niejednokrotnie przeprowadzamy zespołowe leczenie przy współpracy z lekarzami ortodoncji, chirurgiem szczękowo-twarzowym, czy specjalistami z zakresu medycyny estetycznej. Przy kompleksowym planie leczenia zazwyczaj rozpoczynamy od leczenia ortodontycznego którego celem jest poprawa zgryzu, ustalenia właściwego położenia zębów i harmonijnych rysów twarzy.

Dopiero w kolejnym etapie uzupełniamy zęby lub poprawiamy ich kształt i kolor za pomocą materiałów kompozytowych a najczęściej wysokoestetycznych trwałych koron i licówek pełnoceramicznych.
Zwieńczeniem naszych starań jest praca lekarza medycyny estetycznej.

5. Czym charakteryzuje się dobrze skomponowany zespół specjalistów dentystycznych?

Nowoczesna stomatologia bazuje na interdyscyplinarnym podejściu do problemów pacjenta.
Staramy się aby każda osoba w zespole miała swoją wąską specjalizację i wykonywała procedury w których ustawicznie się szkoli. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom usługi na najwyższym poziomie. Często dyskutujemy między sobą różne przypadki. Bywa też, że się mocno spieramy…

6. Ile kosztuje implant?

Cena implantów zawsze budzi największe kontrowersje. Przecież to tylko tytanowa śruba.
Każdą odbudowę zębów przy pomocy implantów trzeba wyceniać indywidualnie. Na cenę ostatecznej odbudowy ma wpływ wiele czynników. Rodzaj użytego implantu, cena łączników
protetycznych a także wybór ostatecznej korony. Statystycznie ok. 40% wprowadzanych implantów wymaga zabiegów dodatkowych w postaci augmentacji (sterowana regeneracja kości).

Na cenę kompletnej usługi składają się:
• wprowadzenie pojedynczego implantu od 2000 do 2500 PLN(różnice w cenie zależą od „marki” wszczepianych implantów)
• odsłonięcie implantu i założenie śruby gojącej 100 PLN
• łącznik protetyczny 150-600 PLN, najbardziej popularne 300-400
• korona protetyczna 1200-1500 (1200 kosztuje korona na metalu, 1400 korona pełnoceramiczna).

Sumując powyższe cztery pozycje otrzymamy całkowity koszt „implantu z zębem”.
W przypadku, kiedy wprowadzamy na jednym zabiegu dwa (lub więcej) implanty zębów, ceny są ustalane indywidualnie w zależności od wcześniej uzgodnionego i zaakceptowanego przez pacjenta planu leczenia.

7. Dla kogo implanty?

Lista przeciwwskazań do rehabilitacji narządu żucia za pomocą implantów nie jest już tak długa jak kilkanaście lat temu. Zgromadzona wiedza i badania medyczne jednoznacznie pozwalają stwierdzić, iż jest to metoda bezpieczna i bardzo skuteczna. Do dzisiaj wszczepiono na całym świecie kilkadziesiąt milionów implantów. Jest to rutynowy zabieg stomatologiczny.

Nie wykonujemy implantów u pacjentów u których nie został zakończony wzrost kostny co ma zwykle miejsce ok. 18-20 roku życia.

Do przeciwwskazań należą ciężkie choroby ogólnoustrojowe (m. in. nieuregulowana cukrzyca, nowotwór, alkoholizm), a także występujące choroby psychiczne, czy też brak higieny jamy ustnej.
Górna granica wiekowa właściwie nie istnieje. Często jednak u starszych pacjentów którzy stracili zęby wiele lat temu jest mało tkanki kostnej niezbędnej do prawidłowego utrzymania implantów. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie ją odtworzyć za pomocą odpowiednich substytutów tkanki kostnej. Jeden z moich najstarszych pacjentów implantologicznych miał 76 lat.

Każda sytuacja kliniczna jest inna i wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta.
Lekarz implantolog każdorazowo musi przeprowadzić dokładny wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwskazań do zabiegu,

8. Jakie są metody zmiany kształtu i koloru zębów?

Często zgłaszają się do nas pacjenci, których kształt, kolor lub ustawienie zębów jest niezadawalający w takim stopniu iż pacjenci unikają szerokiego uśmiechu co widać już podczas pierwszych minut rozmowy. Brzydki uśmiech jest często przyczyną kompleksów.

Centrum Stomatologii Paul Dental oferuje wybielanie zębów znanym i sprawdzonym systemem Beyond. Zabieg trwa około 45 minut i jest bezpieczny dla zębów.
Przebarwienia odporne na zabiegi wybielające wymagają odrębnej procedury.
W takich przypadkach doskonały efekt estetyczny możemy uzyskać za pomocą licówek porcelanowych lub koron pełnoceramicznych.

Licówki to cienkie płatki porcelany, które mocujemy na policzkowych, ”licowych” częściach zębów co w znaczny sposób zmienia ich kształt i kolor.Za pomocą licówek możemy zmienić również ustawienie zębów, u których z różnych przyczyn nie można wykonać leczenia ortodontycznego.

9. Jakie ma Pan osiągnięcia?

Od początku swojej pracy klinicznej skupiałem się na zagadnieniach związanych z chirurgią, implantologią i implantoprotetyką. Zgłębianie tajników tej dziedziny rozpocząłem zaraz po ukończeniu studiów u boku dr Nicolas’a Hahn’a z Holandii w zakresie implantologii i sterowanej regeneracji kości i i tkanek miękkich. W roku 2016 obroniłem doktorat na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dotyczący nowoczesnych, wspomaganych komputerowo metod diagnostycznych wykorzystywanych w badaniu okluzji. Jestem posiadaczem Certyfikatu Umiejętności w Dziedzinie Implantologii Stomatologicznej nadanego przez Kapitułę ds. Umiejętności Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej, będącym najważniejszym dokumentem w tej dziedzinie, honorowanym w Polsce.

Specyfika mojego zawodu wymaga nieustannego kształcenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji, zgodnie z powiedzeniem „kto nie idzie do przodu ten się cofa…”

10. Czy zakładanie implantów jest bolesne.

Nie, większość zabiegów jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym .W trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa bólu. Po zabiegu zalecamy przyjmowanie odpowiednich leków w tym antybiotyku. Przestrzeganie odpowiednich zaleceń powoduje iż okres pozabiegowy nie jest zbytnio uciążliwy.

11. Jaki jest wiek pacjenta najlepszy do wszczepień implantów?

W implantologii nie tak istotny jest wiek, co stan ogólny pacjenta i ilość oraz jakość kości szczęk pacjenta. Z oczywistych przyczyn duża grupą pacjentów implantologicznych są osoby w starszym wieku. Pacjenci Ci najczęściej utracili zęby wiele lat temu i użytkują ruchome protezy mające negatywny wpływ na stan kości.

W przypadku dużych zaników kostnych jesteśmy w stanie w wielu przypadkach odbudować zanikłą tkankę kostną korzystając ze sterowanej regeneracji kostnej (GBR).

12. Ile lat przeżywają implanty w ciele człowieka

Dobrze zaplanowana praca protetyczna oparta na implantach może funkcjonować przez długie lata a czasem całe życie. Prawidłowa higiena jamy ustnej, regularne kontrole u stomatologa pozwalają wydłużyć czas użytkowania implantów.
Duże znaczenie dla utrzymania wszczepów ma stan ogólny pacjenta, nieleczona cukrzyca inne choroby układowe mogą być przyczyną przedwczesnej utraty wszczepów.

13. Co w przypadku braku kości w dziąśle? Czy można stworzyć kość, odbudować ją by stworzyć miejsce na ząb?

Aby z sukcesem wprowadzić implanty wymagana jest odpowiednia ilość tkanki kostnej wyrostka zębodołowego w dwóch wymiarach pionowym i poprzecznym.

Utrata zęba czy też długotrwałe użytkowanie ruchomych protez zębowych jest przyczyną zaniku kości wyrostka zębodołowego. Proces ten postępuje stale i po wielu latach może doprowadzić do znacznych niedoborów kości uniemożliwiających właściwe utrzymanie implantu. W dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie odbudowywać utraconą przez lata tkankę kostną. Sterowana regeneracja kości (GBR) jest zabiegiem, w którym przy pomocy tzw. materiałów kościozastępczych możemy odtworzyć zanikłą tkankę kostną pacjenta. Zabiegi augmentacji kostnej (dokładanie sztucznej tkanki kostnej zrastającej się z kością pacjenta) wydłużają co prawda proces leczenia ale pozwalają na korzystanie z rozwiązań implantoprotetycznych również pacjentom z zanikłą tkanką kostną szczęk .Przy niewielkich brakach kości można założyć implant jednocześnie z zabiegiem regeneracji, przy większych ubytkach kostnych postępowanie jest zazwyczaj dwuetapowe – najpierw regeneracja kości a następnie implantacja.